Furfangos és csavaros? – Kihagyhatatlanul fontos könyv jelent meg az arab „észjárásról”!
Hiánypótló kötetet adott ki a Migrációkutató Intézet munkatársa, amely az arab kultúra alapjaiba vezeti be az olvasót.
Bár a hazai sajtóban eddig nem lehetett róla olvasni, egy magyar kisfilm, Kámán Albert Hazug című alkotása sikeresen debütált a napokban Cannes-ban.
A Cannes-i Filmfesztivállal párhozamosan futó Global Short Film Awardson mutatták be Kámán Albert Hazug című kisfilmjét. A 22 perces, saját finanszírozású alkotás jelentős támogatás nélkül, pusztán művészi elhivatottságból készült.
A sötét képekből megkomponált történet tulajdonképpen
Egy fiatal pár idilli hétvégéjén a korábban elásott problémák a felszínre törnek. A fiúnak egyre kínzóbb vádakkal kell szembenéznie, míg kedvese tudatmódosító szerekkel próbálja enyhíteni a kínzó bizonytalanságát. A belső utazás a lány lelkének mélyére, sötét titkaihoz vezet.
Kámán Albert önköltségből, kis stábbal, családias hangulatban forgatta első kisfilmjét, melynek történetét személyes élmények inspirálták. A film szokatlan, egyedi hangzású zenéjét az Erkel -és Bartók–Pásztory-díjas Bánkövi Gyula szerezte, a film titokzatos zárójelenetében pedig feltűnik Lukáts Andor is. A főszereplő pedig az ígéretes tehetségnek tartott Nagyistók Edit.
„A Hazug hétköznapi traumákból, és az emberi életet meghatározó bizonytalanságokból építkezik. A bizalmatlansággal járó félelem és kétkedés, amelyek észrevétlenül behálóznak minket és kapcsolatainkat. Éppen ettől olyan tragikusak, hogy kifelé semmi nem látszik belőlük" – nyilatkozta a rendező, aki a bemutatón sikere után nagyjátékfilm forgatását készíti elő, melyben szintén Lukáts Andorral fog együtt dolgozni.
együtt reggelizni Quentin Tarantinoval, és beszélgetni a rövidfilmfesztivál zsűri elnökével, Sandeep Marwahhal, aki Bollywood legnagyobb filmproducere is, és akinek annyira tetszett a Hazug, hogy meghívott magához Indiába” – mondta a rendező a május 26-i, szombat esti gálavetítés után.
A Global Short Film Awards 2015 óta kerül megrendezésre a Cannes-i Filmfesztivál helyszínén és azzal egyidőben. A versenyre egyaránt nevezhetnek profi és amatőr filmkészítők a világ minden tájáról.